Zapisz obraz wcześniejszego bootloadera

0%

Pon - Pią : 9:00 - 18:00 / Sob : 10:00 - 15:00
62-530 Posada, Ul. Elizy Orzeszkowej 26

Auto Posada

E-Toll – wszystko co warto o nim wiedzieć!

Od kilku tygodni w Polsce funkcjonuje system poboru opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu czyli e-Toll. To innowacyjny, adresowany do wszystkich kierowców sposób regulowania należności za jazdę po autostradzie czy ekspresówce. Jak z niego korzystać i dla kogo jest adresowany?

E-Toll jest następcą poprzednika, systemu viaToll. Z niego korzystali praktycznie wyłącznie kierowcy pojazdów ciężarowych. E-Toll jest bardziej wszechstronny.

Dla kogo e-Toll?

Praktycznie każdy użytkownik dróg w Polsce powinien korzystać z systemu e-Toll, jeżeli chce poruszać się po określonych trasach szybkiego ruchu. Na niektórych odcinkach autostrady A2 i A4 zlikwidowano bowiem bramki i najwygodniejszą (a na pewno najszybszą) formą regulowania opłat jest właśnie e-Toll.

O ile jednak w przypadku kierowców aut osobowych system jest wyłącznie opcjonalny (możemy opłacać przejazd za pomocą tzw. biletów), to posiadacze pojazdów ciężarowych są zobowiązani do używania tego narzędzia.

Jak obsługiwać e-Toll?

Aby korzystać z systemu e-Toll powinniśmy założyć w nim specjalne konto, gdzie podamy swoje dane i dane pojazdu. Następnie musimy doładować saldo w określonej przez nas kwocie. Podczas przejazdu drogami płatnymi powinniśmy mieć ze sobą smartfona z włączoną opcją lokalizacji.

System sam zauważy, że przejechaliśmy przez płatną drogę i pobierze środki z naszego konta. Uwaga! Niektóre aplikacje bankowe czy te, którymi wcześniej płaciliśmy za przejazd autostradami (np. AutoPay) mają pełną synchronizację z e-Toll i nie musimy zakładać nowego konta w systemie, jeżeli wcześniej korzystaliśmy z takowych.  Tego typu oprogramowanie również samodzielnie pobierze środki z naszego konta.

System miał być ułatwieniem, żeby uniknąć kolejek na bramkach i ułatwić przejazdy na płatnych odcinkach, ale czy tak jest?

Korzystający z aplikacji i tak zwalniają, bądź zatrzymują pojazd przed bramkami by uruchomić aplikację. Są też osoby, które nie chcą by ich podróże były „monitorowane”, czy ktoś o nich pomyślał? Albo o osobach starszych, nie potrafiących obsługiwać takich aplikacji w telefonie? Dla nich teoretycznie rozwiązaniem może być zakup biletu. Trzeba jednak wiedzieć, że spontaniczny wyjazd może być już kłopotliwy, ponieważ trzeba sprawdzić czy trasa, którą zamierzamy podróżować zawiera odcinki płatne i zakupić wcześniej bilet.

Osobiście mieliśmy okazję korzystać z systemu zarówno poprzez aplikację jak i poprzez zakup biletu na stacji paliw. No cóż… zarówno jeden jak i drugi sposób nie odbył się bez utrudnień.

W naszym przypadku poszukiwania w obcym mieście punktu sprzedaży było sporym kłopotem, musieliśmy zjechać z trasy i zawrócić na stację, a tam też były spore kolejki dla kupujących bilety. Mało tego trzeba znać nazwę miejsca wjazdu na odcinek płatny i miejsca zjazdu… A co z podróżującymi obcokrajowcami ? Brak dokładnych informacji na ten temat w mediach, na drogach, czy nawet przed samym wjazdem na płatne odcinki może spowodować, że wiele osób otrzyma mandaty..

Komentarz(1)

Avatar
Dużo osób tez korzysta z aplikacji mPay jeśli chodzi o zakup biletów. Faktycznie działa on bardzo dobrze i przede wszystkim jest też prosta w obsłudze

Zostaw a Komentarz