Zapisz obraz wcześniejszego bootloadera

0%

Pon - Pią : 9:00 - 18:00 / Sob : 10:00 - 15:00
62-530 Posada, Ul. Elizy Orzeszkowej 26

Auto Posada

Nowe zasady leasingu od 2022 roku – co warto o tym wiedzieć?

Od 1 stycznia 2022 roku rozliczanie pojazdów wziętych w leasing zmienia się diametralnie. Przedsiębiorcy nabywający samochody w ten sposób nie będą mogli sprzedać ich bez opłacenia podatku i składki zdrowotnej przed upływem 6 lat od wykupu auta. Taka sytuacja sprawiła, że leasingobiorcy masowo wykupywali auta pod koniec roku!

Zmiany w leasingach są ogromne i wpływają na korzystanie z tej formy finansowania zakupu pojazdów.

Co się zmieni?

Przede wszystkim zupełnie inna będzie forma sprzedaży pojazdu poleasingowego. Dotychczas osoby, które posiadały takie auto mogły sprzedać go bez opodatkowania po pół roku od wykupienia samochodu na osobę prywatną.

Od 1 stycznia sytuacja ta stanie się zgoła inna. Otóż przedsiębiorca, który będzie chciał sprzedać poleasingowe auto bez podatku musi odczekać 6 lat. Co więcej, w przypadku wcześniejszej sprzedaży do kosztów PIT dojdzie jeszcze składka zdrowotna, którą za sprzedany pojazd będzie musiał regulować przedsiębiorca.

Polacy masowo wykupują pojazdy z leasingu

Nowe przepisy sprawiły, że grudzień był miesiącem masowego wykupowania pojazdów. Polacy składali wnioski do leasingodawców o zakończenie umów leasingowych i spłacali wcześniejsze zobowiązania. Dlaczego tak jest?

Otóż auto wykupione i przepisane na osobę prywatną do 31 grudnia 2021 roku podlegało jeszcze starym przepisom. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą sporo zaoszczędzić. Nie muszą bowiem czekać 6 lat na sprzedaż auta bez podatku (a jedynie 6 miesięcy) oraz nie obowiązuje ich opłacanie składki zdrowotnej za auto.

Zostaw a Komentarz