Zapisz obraz wcześniejszego bootloadera

0%

Pon - Pią : 9:00 - 18:00 / Sob : 10:00 - 15:00
62-530 Posada, Ul. Elizy Orzeszkowej 26

Auto Posada

Nowe zasady wyliczania ubezpieczenia OC – od czego będą zależne?

Pewne jest to, że wraz z rewolucyjnym taryfikatorem od stycznia 2022 roku zmienią się zasady obliczania składki ubezpieczeniowej dla posiadaczy pojazdów czyli OC. Otóż nowy system kalkulacji zakłada, że na wysokość ubezpieczenia wpłyną punkty karne kierowcy!

To nowy w Polsce, ale znany z Unii Europejskiej system, który wiąże bezpieczną i przepisową jazdę z ryzykiem ubezpieczeniowym i kwotą, jaką będziemy musieli zapłacić za OC.

Jak to wygląda w praktyce?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe od 1 stycznia 2022 roku będą mogły sprawdzić ile punktów karnych na koncie ma kierowca. TU zaczną uwzględniać to przy wyliczeniach składki na OC, podłączając zmienną pod swój algorytm.

Oczywiście, jasne jest więc, że kierowcy posiadający więcej punktów karnych będą musieli zapłacić wyższe ubezpieczenie. Z kolei osoby zmotoryzowane bez kar za nieprzepisową jazdę mogą liczyć na preferencyjne stawki.

Niestety, przepisy nie zakładają powiązania polisy z kierowcą, a nadal – z samochodem. Oznacza to, że posiadacz auta może płacić wyższe OC jeżeli przepisy łamała osoba, której np. pożyczył pojazd.

Dlaczego punkty karne wpłyną na OC?

W teorii im więcej punktów karnych zgromadził kierowca, tym stanowi większe niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Piraci poruszający się po polskich trasach z pewnością stracą. Wadą systemu jest jednak fakt, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie będą widziały za co kierowca został ukarany punktami karnymi. W ten sposób przekroczenie prędkości będzie miało dokładnie taką samą wagę jak np. nieprawidłowe parkowanie.

Komentarz(1)

Avatar
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

Zostaw a Komentarz