Zapisz obraz wcześniejszego bootloadera

0%

Pon - Pią : 9:00 - 18:00 / Sob : 10:00 - 15:00
62-530 Posada, Ul. Elizy Orzeszkowej 26

Auto Posada

Za co odpowiadają tarcze hamulcowe i kiedy należy je wymienić?

Hamulce to jedne z najważniejszych elementów związanych z pojazdami mechanicznymi. To one odpowiadają za wytracanie prędkości i zatrzymanie auta w newralgicznym momencie. Jednym z kluczowych elementów układu hamulcowego są tarcze. Co warto o nich wiedzieć? Jak często należy je wymieniać?

Zacznijmy od tego, że każdy współczesny układ hamulcowy wyposażony jest właśnie w tarcze. W zależności od przeznaczenia pojazdu, możesz mieć zainstalowane wersje standardowe, nacinane czy wentylowane (chłodzone powietrzem).

Za co odpowiadają tarcze hamulcowe?

Głównym zadaniem tarczy hamulcowej jest przyjmowanie na siebie tarcia innych części układu hamulcowego. To ten element pozwala zahamować pojazd. W trakcie naciskania hamulca, klocki uruchamiane przez zaciski zaczynają trzeć o powierzchnię tarczy, emitując efekt tarcia. Tarcza zaczyna się obracać wolniej i skutecznie zatrzymuje auto.

Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe?

Użytkownicy aut mogą spać spokojnie – tarcze hamulcowe są dość trwałym elementem i wymienia się je po przejechaniu sporej liczby kilometrów. Producenci zalecają tutaj około 80 tysięcy. Pamiętaj, że należy wymieniać obydwie tarcze na jednej osi pojazdu, by zachować równe hamowanie na kołach. Zwróć uwagę na to, że tarcza może wyeksploatować się wcześniej – np. pogiąć się ze względu na przejechanie po kałuży. Jazda z uszkodzoną tarczą może doprowadzić do wypadku, więc niezwłocznie powinieneś wymienić zniszczony element.

Zostaw a Komentarz